Obturacyjny bezdech senny

chrapanie2Niewiele osób borykający się z chrapaniem zdaje sobie sprawę, że ta dolegliwość może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Najlepszym tego przykładem jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Jakie niesie zagrożenia i konsekwencje zdrowotne? Co zrobić by wyeliminować ten problem?

Obturacyjny bezdech senny to epizody pojawiające się podczas snu, które charakteryzuje przerwa w oddychaniu trwająca kilka sekund. Szacuje się, że podczas jednej nocy takich przerw u osoby chorej może pojawić się nawet kilkaset. To spore zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Obturacyjny bezdech senny, a konsekwencje zdrowotne

Bezdech senny może doprowadzić do niedotlenienia tkanek, nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału serca czy udaru mózgu. To niezwykle poważna dolegliwość, której leczenie to absolutna konieczność. W Polsce około 15% osób chrapiących cierpi na bezdech senny.

Obturacyjny bezdech senny – diagnostyka

Diagnozę można postawić wykonując badanie polisomnograficzne struktury snu. Za sprawą polisomnografi, rejestrowane są sygnały: EEG, EOG, EMG, przepływ powietrza przez nos i usta, praca mięśni klatki piersiowej i brzucha, saturacja hemoglobiny tlenem.

Obturacyjny bezdech senny – leczenie

Obturacyjny bezdech senny wymaga zmiany trybu życia. W bardzo dużej ilości przypadków, zdrowszy tryb życia okazuje się być kuracją wystarczającą na wyeliminowanie OBS ze swojego życia. Zaleca się:

  • rezygnację z używek (papierosy, alkohol)
  • poprawę nawyków żywieniowych
  • wzmożenie aktywności fizycznej
  • poprawę komfortu snu
  • zmianę pozycji snu (nie powinno się spać na plecach)

W zaawansowanych przypadkach stosuje się metodę CPAP (z ang. Continuous Positive Airway Pressure), co w dosłownym przełożeniu na język polski oznacza: stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.

Metoda ta polega na zainstalowaniu specjalnego aparatu, który podczas snu umożliwi swobodne oddychanie i poprawi komfort oddychania. To metoda bezpieczna i bezbolesna. To najczęściej wykorzystywany sposób leczenia OBS.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *