Jak walczyć z depresją?

menopauzaZaburzenia o charakterze depresyjnym to przypadłość, której leczenie może być długofalowe. Wiele przypadków jest na tyle skomplikowanych, że wymagają nawet kilkuletniej psychoterapii. Czas leczenia zależny jest od stadia zaawansowania tej jednostki chorobowej.

Jak walczyć z depresją?

Depresja to zaburzenie psychiczne, którego leczenie zawsze musi przyjmować charakter indywidualny. Nie ma uniwersalnej formy, która pozwoli pozbyć się tej nieszczęsnej przypadłości każdemu.

Oceny dokonuje lekarz prowadzący poprzez przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu. Wpływ na to mają zarówno przyczyny, jak i objawy towarzyszące zaburzeniom.

Objawy depresji dzielimy na pięć grup: somatyczne, motywacyjne, poznawcze, emocjonalne oraz myśli i próby samobójcze. W zależności od konkretnej klasyfikacji, psychiatra decyduje o trybie leczenia psychoterapeutycznego i zastosowanych środkach farmaceutycznych.

Przyczyny depresji dzielimy na: psychiczne (m.in.: śmierć bliskiej osoby, rozwód, bankructwo itd.) i somatyczne (uraz czaszki, ciąża itd.).

Psychoterapia

Terapia psychiczna to nic innego jak proste konsultacje ze specjalistą, które mają na celu ukształtować prawidłowe funkcjonowanie danej jednostki. Lekarz przy zastosowaniu odpowiednich technik pragnie przywrócić odpowiednia równowagę w psychice danej jednostki. Czas terapii zależny jest od stadia rozwoju chorobowego.

Farmakologia

Środki farmakologiczne stosuje się w celu łagodzenia objawów depresji. Mogą mieć charakter np.: pobudzający apetyt, poprawiający rytm dobowy, wspierający prawidłową regenerację organizmu, uspokajający, poprawiający samopoczucie.

Nierzadko pacjent poddawany jest terapi dwutorowej (tj. jednocześnie: psychoterapia i leczenie farmakologiczne). Warto przy tym zauważyć, że każdy przypadek jest indywidualny i wymaga indywidualnego podejścia do tematu.

Leczenie depresji bywa czasochłonne. Nierzadko wyjście z tej choroby trwa nawet kilkadziesiąt miesięcy. Czas zależy od stadia zaawansowania, przyczyn oraz konkretnej jednostki oraz jej współpracy z lekarzem (stosowanie się do zaleceń).

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *