Chrapanie u dzieci – przyczyny, leczenie

niemowlęChrapanie to problem powszechny, dotyczy niemal 50% społeczeństwa. Najczęściej chrapią mężczyźni, rzadziej kobiety i dzieci. W przypadku najmniejszych chrapanie to szczególny powód do niepokoju. W młodym, nie rozwiniętym ciele nieleczenie chrapania może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje.

Jakie są przyczyny chrapania u dzieci?

Chrapanie u dzieci może być uwarunkowane przez przerośnięte migdałki podniebienia. Migdały rosną na skutek przebytych infekcji, co sprawia, że dochodzi do niedrożności powodujących trudności z oddychaniem w czasie snu. Migdałki można usuwać jak dziecko przekroczy 3 rok życia.

Chrapanie może być również wynikiem reakcji alergicznej. Katar, przekrwienie błony nosa, obrzęk śluzówki – to przyczyny wynikające między innymi z uczulenia dziecka na daną rzecz/składnik. Należy przeprowadzić badania, celem sprecyzowania co stanowi przyczynę reakcji alergicznej.

Inną, często spotykaną przyczyną jest wiotkość krtanii. Niezbędna jest diagnoza specjalisty. Choć, dzieci zwykle wyrastają z tego problemu – konsultacja z lekarzem jest niezbędna.

Jak leczyć chrapanie u dzieci?

W przypadku najmłodszych najrozsądniej jest zawsze skonsultować chrapanie z lekarzem. Wszak nieleczenie może doprowadzić nie tylko do przemęczenia, ale także spowodować bezdech senny, czy zaburzenia pracy serca. Należy mieć na uwadze, że chrapanie to wbrew pozorom bardzo poważna przypadłość.

Jednakże można poczynić kilka kroków, które zwiększą komfort dziecka podczas snu:

  • przygotować miejsce do snu (wygodny materac, poduszka)
  • zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju
  • zadbać by dziecko spało na boku, a nie na wznak

W wielu przypadkach leczenie chrapania może polegać na interwencji chirurgicznej (w przypadku np. krzywej przegrody nosowej, przerośniętych migdałów itp.).

Stosowanie środków aplikowanych bezpośrednio do nosa nie jest wskazane. Używanie jakichkolwiek leków u dzieci zawsze powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *